Geri dönüşüm sektöründe hijyen geri plana atılıyor

Geri dönüşüm sektörü hijyen konunda sınıfta kalıyor. Geri dönüşüm emekçileri, çalışma ortamının hijyene imkan vermediği için birçok tehlikeli hastalığa maruz bırakıldıklarını dile getirdiler. Çevre için büyük önem taşıyan geri dönüşümün çalışma şartlarının daha iyi olması gerektiğini söyleyen geri dönüşüm emekçileri, devlet desteğinin bulunmadığını da vurguladılar.

“Hastalığın yanı sıra ölüm ile de burun buruna kalabiliyoruz”

Geri dönüşüm sektöründe çalışma ortamında hijyen konusunun geri plana atıldığını dikkat edilse bile ortamın şartlarının bunu gerektirdiğini vurgulayan geri dönüşüm emekçisi Bayram, “Birçok hastalık kapılabilir çünkü atıkların olduğu bir yerde çalışıyoruz. Hastalığın yanı sıra ölüm ile de burun buruna kalabiliyoruz çalışma ortamı ve zorlukları, tehlikeli araç ve makineler bulunuyor. Bunun yanı sıra yaptığımız işin doğaya, insanlara kısacası tüm canlılara katkısı büyüktür bunu hepimiz biliyoruz” dedi.

Pandemi döneminde iş yerlerinin kapanmadığını ve işlerin daha da arttığını belirten geri dönüşüm emekçisi Serkan, “bizim sektörde Corono’dan daha fazla şey var dikkat etmezsen daha tehlikeli. Hastane atıkları var çok tehlikeli, içinde iğneler oluyor elini attığında iğne battığında tehlikeli hastalıklar kapabiliyorsun. Kanlı ameliyat çöpleri geliyor. Sıkıntılı bir iş. Eldiven kullanıyoruz ama öyle maddeler olduğu zaman eldiven de dayanmıyor. Sağlık açısından iyi bir şey değil. İş güvenliği yok en fazla maske takabiliriz” sözlerine yer verdi.

“Corona bizi görse yer değiştirir”

Geri dönüşüm emekçisi olan Ramazan ise “Corona bizi görse yer değiştirir. Biz bağışıklık kazandık, mikropları kapıyoruz burada. Eski çalıştığımız yer havasızdı mesela balyayı patlatırdık olduğu gibi toz içeride olurdu. Tozdan görünmezdik. O gün bugündür nefes darlığım var benim” diyerek mesleğinin kötü şartlarına sitemini dile getirdi.

“Amcamda poşet fabrikalarında çalışmaktan karaciğer yetmezliği var”

Emekçi Serkan, bu sektörde çalışmanın birçok hastalık getirdiğini ve yorucu olduğunu şu sözlerle dile getirdi: “Mide rahatsızlığı oluyor, bel fıtığı oluyor. Midede yara çıkıyor, tozdan dolayı astım çıkıyor, toz alerjisi oluyor. Toz karaciğerde siroza neden oluyor; çünkü hammadde çıkıyor, sen o hammaddenin içine kafanı katıp uğraşırken ister istemez o havayı çekiyorsun. Benim amcamda poşet fabrikalarında çalışmaktan karaciğer yetmezliği var. Çoğu zaman yorgunluktan eve gidemiyorum.”

Diğer emekçi Ramazan ise, “Bazen yorgunluktan elim ayağım titremeye başlıyor. Dolmuşta boş koltuk olsa da otursam diye düşünüyorum” diyerek çalışma koşullarının zorluğunu dile getirdi. Yaz aylarında hem havanın sıcaklığı hem sacın sıcaklığı hem de makinenin sıcaklığı ile çalışmanın zor olduğunu söyleyen Serkan, “Benim terlemeye alerjim var. Vücudumda hep yara çıkarıyorum. Nefes alamıyorsun yapabileceğimiz bir iş olsa geri dönüşüm yapacağımızı sanmıyorum” dedi.

“Eziktik böcek gibi davrandılar bize”

Serkan, iş güvencelerinin ve sigortalarının olmadığını ayrıca insanların kendilerini hor gördüklerini ve bu durumun çok utanç verici olduğunu belirtti. Yıllar önce kağıt toplamaya çıkan çocuklardan olduğunu söyleyen Serkan, “El arabasıyla çöpe çıkardık. Çöplerin içine girerdik.  O zaman hor görülme oluyordu. Bakışlarından belli oluyordu. Kendimizi böcek gibi görüyorduk. Çocukluğumuz çöpün içinde kafamızı çöp tenekesine sokarak geçti. Eziktik, böcek gibi davrandılar bize. O bakış yetiyor insana. Yıllardan beri çok denk geldi Kağıt toplarken çöpün içine giriyorum, birisinin o bakışı yetiyordu, utancımdan bakamıyordum” sözlerine yer verdi. Devlet desteği almadıklarını, çöplerin karışık gelmemesi gerektiğini ve Türkiye’de ucuz iş gücünün kaldırılması gerektiğini vurgulayan geri dönüşüm emekçisi Serkan, “Çöp denilen mal olmamalıydı. İş temiz gelecek. Temiz olması lazım, şartlar daha iyi olurdu o zaman. Ürünler karışık geliyor. Yurt dışında işçilik fazla olduğu için, ücreti fazla olduğu için bu mallarla uğraşmıyorlar. İşçilik para etmediği için alıp Türkiye’ye getiriyorlar, oranın pisini biz çekiyoruz. Patronlar fazla para kazanmanın derdinde.” dedi.

Haber: Olcay Aytürk

Bir yorum

  1. Tespitler çok doğru tebrik ederim olcay hn.gündeme getirilmeyen dikkate alınmayan haberler yapıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir