Sokağın görünmeyen yüzleri: Sokakta çalıştırılan çocuklar

Sokağın görünmeyen, görülmek istenmeyen yanıdır sokakta çalıştırılanlar çocuklar. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme (1989) Madde 1’e göre “Eğer 18 yaşından küçükseniz, çocuksunuz ve haklarınız vardır.” Zeytinburnu Kent Konseyi Sosyal Konular Çalışma Grubu Raporu’na göre, sokakta çalıştırılma dört yaşından itibaren başlıyor.

Her gün trafik ışıklarında, kaldırımlarda, parklarda karşılaştığımız mendil satan çocuklar, araba camı temizleyen çocuklar, ekmek satan çocuklar ve daha niceleri görmezlikten gelinen çocuklardır.

UNICEF  2005 Raporu’na göre Türkiye’de en az 42 bin çocuğun sokaklarda yaşadığı ya da çalıştığı tahmin ediliyordu. Gayri resmi rakamlar ise 80 bin gösteriyordu.

Yenibinyıl’ın Dünya Çocukları Sayısal Çocuk Uyarı Raporu’na göre ise (2020) Türkiye genelinde toplam sokak çocuğu 6 bin civarında tahmin ediliyor.

Sokakta yaşamaya bırakılan ya da çalıştırılan çocukların sayısındaki artışlara kentsel dönüşümler, işsizlik, yoksulluk ve göçler neden oluyor. Çocukların bir kısmı aileleriyle yaşıyor ve evi geçindiriyor. Bir kısmı ise aileye sahip değil ve sokaklarda yaşıyor, çocuk istismarcıları tarafından çalıştırılıyor.

Haber: Olcay Aytürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir