Turunçgiller semti Dörtyol’da portakal üretimi azaldı

Hatay-Dörtyol dediğimizde aklımıza ilk olarak turunçgiller geliyor.  Dörtyol Tarım İlçe Müdürlüğünün verilerine göre Dörtyol’da 99 bin dekarlık alanda narenciye yetiştiriciliği yapılıyor. Son yıllarda mandalina üretimi artış gösterirken portakal üretiminin de yapıldığı Dörtyol’da portakal üretimi azalıyor.

Turunçgiller semti Dörtyol’da Rize Satsuma, Okitsu, Dobashe beni, Primasol, W.Murcot gibi pek çok cinste mandalina üretimi yapılıyor. Dörtyol Tarım İlçe Müdürlüğü verilerine göre, toplam 84 bin 500 dekar alanda mandalina üretimi yapılıyor. Tarımsal Ekonomi Ve Politika Geliştirme Enstitüsü 2020 Turunçgil ürün raporu verilerine göre, geçen sezon  Türkiye’de 1,4 milyon ton mandalina üretimi gerçekleşti. Hatay, illere göre mandalina üretiminde yüzde 38 üretim payı ile ilk sırada yer alıyor. TÜİK verilerine göre Hatay’da 2019-2020 sezonunda 524 bin 996 ton mandalina üretildi. Dörtyol Tarım İlçe Müdürlüğü verilerine göre Dörtyol’da 13 bin 500 dekar portakal bahçesi bulunuyor. Tarımsal Ekonomi Ve Politika Geliştirme Enstitüsü 2020 Turunçgil ürün raporu verilerine göre portakal üretimi geçen sezona göre yüzde 11 azaldı. Son yıllarda Dörtyol’da da portakal üretimi azaldı. Dörtyol’da portakal üretiminin neden azaldığını merak ettik ve Dörtnar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden Ziraat Mühendisi İzzet Cem Solak ile söyleştik.

Üretici Portakal Bahçelerini Söküyor

Dörtyol’daki narenciye üreticileri portakal bahçelerini söküp mandalina bahçesine çeviriyor.  Konuya ilişkin ziraat mühendisi İzzet Cem Solak, “Portakal ağaçları eskiye göre para etmiyordu, yani meyvelerden mandalina bir liraya giderken portakal meyvesi 10,20 kuruştan gidiyordu Dörtyol’da portakal üretimin azalmasına neden olan en önemli etken bu.” dedi.  Portakalların dalında kaldığını söyleyen Solak, “Dikili portakal bahçelerinin azalmasının bir etkeni de portakal bakımının mandalina bakımından daha zor olmasıdır. Portakal daha çok emek istiyor.” diye konuştu.  Dörtyol halkının son yıllarda portakal bahçelerini, Rize satsuma ve diğer mandalina cinsi bahçelerine çevirdiğini söyleyen Solak, “Mandalina erken hasat ediliyor. Ekim-Kasım aylarında yağmura çamura kalmadan iş bitiyor. Üretici malını satıp, parasını cebine koymuş oluyor.  Portakal Aralık-Ocak aylarında hasata hazır hale geliyor, hava şartları ürünün kalitesini düşürüyor bu sebeple eskiye göre üretimi azaldı.” şeklinde konuştu.

Son İki Yılda Portakal Fiyatları Arttı

Dörtyol’da portakalın geç olgunlaştığını belirten İzzet Cem Solak, “Portakal mahsülü hasar görüyor. Soğuklar erken geldiği için soğuk vuruyor, dolu vuruyor bu da portakalın kalitesini düşürüyor.” dedi. Son iki sezonda portakal fiyatlarında artış olduğunu dile getiren Solak sözlerine şöyle son verdi: “Dörtyol’da en çok Washington portakal üretimi yapılıyor. Diğer yerli cinslerin ekonomik bir değeri yok. Fakat son iki sezonda portakal fiyatlarında artış oldu bunu ürünün azlığını bağlıyorum. Mandalinaya gelecek olursak, Dörtyol’da Rize satsuma üretimi daha fazla erkenci cinslerin hasatı Ağustos-Eylül- Ekim ayına kadar yayılabilirken portakalın hasatı Ağustos-Ocak ayında bitmesi gerekiyor. Mandalinanın daha az maliyetli olması, soğuklara kalmadan hemen hasat edilip satılması, kolay yenilebilir olması ekonomik açıdan daha cazip hale geliyor.

Portakala eskisi kadar rağbet yok

Uzun yıllardır narenciye üretimi yapan Ahmet Kazan, yeni cins mandalinaların daha çok para ettiğini bu yüzden üreticilerin portakal üretimi yapmadığını, bu sebeple bahçelerini söküp mandalina bahçesine dönüştürdüklerini söyledi. Hatay’da özellikle yenidikim mandalinaların getirisinin olduğunu belirten Kazan, “ Gelecek sezonlarda da portakal ekilmez. Çünkü artık portakala eskisi kadar rağbet yok. Mandalina kolay soyuluyor fakat portakal için bir bıçağa ihtiyaç var. Yemesi daha zahmetli olduğu için.” dedi.  200 dekar alanda narenciye üretimi Kazan, sözlerine şöyle devam etti: “Gelecek sezonlarda da Hatay’da portakal üretimi artmaz. Çünkü burada arazilerin hepsi aşağı yukarı dolmuş durumda. Üreticiler portakal dikmez, dikerlerse de şöyle dikerler yeni bir cins çıkmış, Cara Cara Portakal diyorlar ismine. Wasinghthona benzeyen bir cinsmiş. Kilosu 3 lira, 4 liradan satılıyormuş. Erken hasat ediliyormuş. Bu cinsin üretimi artabilir Dörtyol’da.”

Üretici Ahmet Kazan

“Yerli portakala ihtiyaç olmuyor”

Eskiden Hatay Dörtyol’da yerli portakal üretimi yapıldığını söyleyen narenciye üreticisi Ahmet Kazan, “Yetiştirilen bu yerli portakallar ekşiydi. Üreticiler bu yerli portakal bahçelerini söküp, yerine washingthon cinsi portakal ve mandalina dikti.” diye konuştu. Artık üreticinin yerli portakala yönelmediğini belirten Kazan, “Yerli cins portakallar ekşi olduğu için sıkmalık olarak kullanılıyor. Avrupa’dan ithal edilen sıkma suyu daha ucuza geldiğinden fabrikalar yerli portakalları almıyor. Avrupa’dan konsantre getiriyorlar.  Yerli portakala ihtiyaç olmuyor.” diye sözlerine son verdi.

Haber: Kübra Ateş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir