‘Avrupa Birliği’nde yasaklanan tek kullanımlık plastikler Türkiye’de de yasaklansın.’

Avrupa Birliği’nde yasaklanan plastik pipet, tabak, çatal, kaşık ve kulak çubuğu gibi ürünlere karşı alternatif ürünler kullanılıyor. Türkiye’de de çevre örgütleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bu ürünlerin yasaklanmasını talep ediyor.

‘Üç Tarafı Plastiklerle Değil, Denizlerle Çevrili Bir Türkiye İçin’
‘Plastiksiz bir gelecek mümkün’ diyen çevreci gruplardan GREENPEACE’ın başlattığı imza kampanyasında; “Akdeniz’den alınan derin deniz örneklerinin yüzde 92,8’inde plastik saptandı. Akdeniz Havzası’nda 4 metrekareye bir plastik atık düşüyor. Sorunun en büyük kısmını da 2 dakika kullanıp attığımız tek kullanımlık plastikler oluşturuyor. 
  Avrupa Birliği, plastik pipet, kulak çubuğu, tabak, çatal, bıçak, kaşık, içecek karıştırıcıları ile köpük gıda kapları ve içecek bardaklarının yasaklanması konusunda anlaşmaya vardı. Alternatifi olan bu ürünler Türkiye’de de yasaklanmalı. Üç tarafı plastiklerle değil, denizlerle çevrili bir Türkiye için bunu yapmalıyız.” diyerek çağrıda bulunan çevre gönüllüleri çağırılarının devamında ise “Plastik kirliliğiyle mücadelede kararlı olmak ve birlikte hareket edebilmek çok önemli. Bunun için, bireylere, şirketlere ve devletlere ayrı ayrı görevler düşüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan talebimiz, en gereksizlerden başlayarak tek kullanımlık plastikleri yasaklaması.” dediler.
Haber/Mustafa Süzen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir