Genco Erkal’ın oyunu Sivas 93’ü konuşalım

Oyunun konusunu, 1993 yılında Sivas’ta yer alan Madımak Oteli’nde gerici örgütler ve yönetimin faşist ideolojisi ile yapılan, düşünürlerin, ozanların ve birçok sanatçının taş atılarak, yakılarak katledilmesinin anılması ve unutulmaması için yapılan belgesel nitelikli bir içerik oluşturmaktadır.

Oyunda, dünyayı karanlığından sevgi, iyilik, güzellik, barış adına ne varsa, bu temelde ne gibi faaliyetler yapılırsa aydınlığa çıkaracak olan odur, mesajı temel nitelik oluşturur. Ama ne yazık ki güzellik adına barış adına ne varsa, renklerini kaybetmiş karanlık zihniyetler tarafından yakılır, yıkılır, yok edilir, buna rağmen umutlar yitirilmemeli ve unutulmamalıdır ki yaşamak direnmektir tüm kötülüklere…

Oyunun sergilenmesinde büyük emekler verildiğini söylemek mümkündür. Ruhlarda büyük gürültüler yaratan bir katliamı, bir acıyı sessizce, sadelikle, objektif söylemlerle içerik olarak işlemesi tezadıyla zekice bir yankılama yaratmaktadır. Oyuna, gerçek görüntülerin, belgesel nitelikle taşınması oyunu dinamikleştirmiş ve daha etkin mesaj verilmesine dayanak oluşturmaktadır.

Cesurca bir yaklaşımla egemen iktidarın katliama engel olmak yerine, bunu alevlendirmesi, katilleri koruması konu olarak ele alınmaktadır. Oyun online olarak izlenmesine rağmen, içe işleyen, kişiyi alıp o dönemlere götüren bir yapı barındırmaktadır. Olay örgüsünü gözünde canlandırmaktan ziyade yaşayan biri oluvermektesin. İçerisine alan oyunda jest ve mimiklerle, kategorilerle, sahneyi başarılı kullanım ile, oyuncuların birbirlerine uyumuyla, duygulardan duygulara geçiş sağlayan aktarımlar, sahne tasarımı sunumu etkili kılmaktadır.

Yazan: Olcay Aytürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir